Współpraca z architektem

Współpraca z architektem

Każdy z nas marzy o własnych czterech kątach, które będą odpowiadały na wszystkie potrzeby domowników. Tymczasem obecnie dużą część rynku nieruchomości stanowią inwestycje deweloperskie. Decydując się na nie klienci zwykle nie mają możliwości indywidualnego zagospodarowania powierzchni domu czy dodania bądź usunięcia pewnych ważnych dla nich elementów. Chcąc uzyskać indywidualny projekt domu, warto zdecydować się na współpracę z architektem.

Jak wygląda współpraca z architektem?

Architekt, krótko mówiąc, zajmuje się projektowaniem domów i innych budowli. Jego pomoc jest niezbędna, jeśli myślimy o wykonaniu indywidualnego projektu naszego własnego domu. Jak dokładnie wygląda współpraca z architektem? Przede wszystkim należy wybrać architekta, który posiada odpowiednie doświadczenie, jest elastyczny i otwarty na nowoczesne rozwiązania. Dodatkowo potrafi nie tylko przenieść na papier wyobrażenia klienta, ale również doradzić czy podpowiedzieć bardziej ergonomiczne bądź też ekonomiczne rozwiązania. Po dokonaniu wyboru osoby, której zadaniem będzie wykonanie projektu domu, wystarczy umówić się na spotkanie. Pierwsza wizyta w biurze architektonicznym polega na ustaleniu oczekiwań klienta, a więc tego, jak ma wyglądać dom. Architekt na tym etapie dostaje więc wskazówki na temat tego, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę przy wykonywaniu projektu. Klient ma do niego wgląd na każdym etapie powstawania. Architekt konsultuje projekt z klientem nawet kilkukrotnie, tak aby stworzyć wymarzony i idealnie dopasowany do niego dom.

Zalety indywidualnego projektu domu

Zakup domu od dewelopera czy też zdecydowanie się na gotowy projekt domu przekreśla możliwość stworzenia od podstaw dokładnie takiego miejsca, w jakim chcielibyśmy mieszkać. Indywidualny projekt od architekta często uchodzi za droższy, jednak w praktyce cena gotowego projektu domu ukryta jest w innych opłatach. Przez to klienci mogą w ogóle nie zwrócić na nią uwagi. Gotowy projekt również wykonuje architekt, zatem pobierał on stosowne wynagrodzenie. Tymczasem decydując się na własny, indywidualny projekt zyskujemy możliwość:

  • zagospodarowania przestrzeni według własnych potrzeb,
  • dostosowania domu do rodzaju działki, na którym na stanąć – „na miarę” można stworzyć dom, który będzie dopasowany nawet do małej i nieregularnej działki,
  • dopasowania dodatkowych elementów domu, które będą z nim idealnie współgrać – na przykład garażu czy balkonu,
  • zastosowania dowolnej technologii budowy,
  • stworzenia domu, w którym zostaną wykorzystane nowoczesne, energooszczędne technologie oraz który będzie przyjazny środowisku,
  • uniknięcia błędów w dokumentacji budowlanej – projekt domu musi być zgodny z obowiązującym prawem budowlanym.

Architekt do zadań specjalnych

Chcąc uzyskać własny, indywidualny projekt domu, warto skontaktować się z dobrym architektem. Nie tylko stworzy on projekt, który spełni wszystkie oczekiwania klienta, ale również podpowie rozwiązania, które mogą okazać się o wiele bardziej funkcjonalne i przyjazne domownikom. Aby skorzystać z pomocy architekta nie trzeba mieć dokładnego planu na to, jak ma wyglądać dom naszych marzeń. Często klienci mają jedynie pobieżny obraz tego, jak ma wyglądać ich nowy dom i jego wnętrza. Oczekują jednak od architekta podpowiedzi i wskazówek dotyczących nowoczesnych, ekonomicznych i ekologicznych rozwiązań. Odwiedzając pracownię doświadczonego architekta każdy klient otrzyma nie tylko dobrej jakości projekt, ale również wiele pomocnych porad. Co więcej, każdy klient może liczyć na elastyczne podejście oraz częste konsultacje związane z projektem. Dzięki temu w krótkim czasie możemy otrzymać własny, niepowtarzalny projekt domu, który w stu procentach będzie dopasowany do nas.