Pomocne rozwiązania przy budowie systemem gospodarczym

Pomocne rozwiązania przy budowie systemem gospodarczym

Często się mówi, że projekt to podstawa. Oczywiście jest to prawda. Bez projektu nie uzyskamy pozwolenia na budowę co za tym idzie nasza budowa będzie samowolą budowlana. Jakie są konsekwencje samowoli mówiłem już w innym materiale: „samowola budowlana – czym jest i co za nią grozi” – link do filmu w opinie.
Wiadomo zatem, ze projekt to podstawa. Pamiętajmy iż, zakres projektu omawia rozporządzenie w sprawie szczegółowego zakresu i formy projektu budowlanego.
Jest tak dokładnie opisane z czego taki projekt powinien się składać. Oczywiście na kanale zobaczycie z czego się składa i jak czytać rysunki architektoniczne.
Osoby budujące jednak samodzielnie mogą mieć problem ze zrozumieniem niektórych oznaczeń na rysunkach. Co za tym idzie mogą powstać problemy na budowie, rozbieżności i błędy które są bardzo kosztowne w naprawie.
Dziś chciałem pokazać sposób na lepsze zrozumienie rysunków 2D i pomoc jaką może dać nowoczesna technologia.
Oczywiście bardzo dobrym rozwiązaniem było by projektowanie domu w programach BIM. Oczywiście takie projekty również robimy. Trzeba sobie wówczas jasno określić, że koszty projektu wzrastają ze względu na czas opracowania dokumentacji oraz koszty oprogramowania które są znacząco wyższe.
Jest jednak w miarę tanie rozwiązanie, które już nie raz wykorzystywałem współpracując z prywatnymi inwestorami.Rozwiązanie to jest oparte na program do rysowania w 3d. Program udostępnia również bezpłatną przeglądarkową wersję która umożliwia przeglądanie projektu.W takim programie przygotowałem kiedyś dla inwestora który samodzielnie budował dom taki model stanu surowego. Na jego podstawie mógł zobaczyć co i jak jest wykonane. Widział gdzie są słupy, żelbetowe, jak wykonane są naproża, gdzie belki schodzą a gdzie nie. Gdzie należy pozostawić wnęki w ścianach, gdzie otwory pod komin itp.Oczywiście dostał też rozrysowaną więźbę dachową.Jest to rozwiązanie w miarę tanie a może pozbawić Was wielu błędów na budowie. Pamiętajcie, że zawsze możecie zlecić aby ktoś wykonał Wam taki model budynku aby lepiej Wam się prowadziło budowę czy też ją nadzorowało. Ja bardzo często sam sobie robię taki model na własne potrzeby.Po mimo tego, że ma się doświadczenie w czytaniu dokumentacji technicznej to błędy zdarzają się każdemu.Błędy w budowie są jednak kosztowne w naprawie.A Wy co sądzicie o takim sposobie wspomagania się podczas prowadzenia robót budowlanych?Może ktoś potrzebuje takiego modelu? Jeżeli tak to z chęcią go dla Was wykonam.Kontakt do mnie macie w opisie do filmu.Oczywiście przy dużych budowach i dużych obiektach wykorzystujemy już specjalne oprogramowanie które jest stworzone do wykonywania takich modeli. W przypadku jednak budowy domu systemem gospodarczym uważam to jednak za przerost formy nad treścią.Niemniej takie prosty model może dużo pokazać jak wykonać dany element.
Jakie są zalety stworzenia modelu 3D budynku

  • wgląd przestrzenny w konstrukcje
  • wyeliminowanie błędów na budowie
  • czytelna informacja o możliwości wprowadzeniu zmian
  • łatwiejsze stworzenie zestawienia materiałów

Jakie są ceny takiego modelu? Takie proste modele konstrukcji dla domów jednorodzinnych to koszty w granicach od 1000 do 2000zł

Pamiętajcie, że od dobrego projektu architektonicznego wszystko się zaczyna. Osoby poszukujące projektanta również zapraszam do kontaktu.

O tym co mówię powyżej obejrzysz również na na naszym kanale:

Dodaj komentarz