Czym zajmuje się biuro architektoniczne?

Czym zajmuje się biuro architektoniczne?

Czym zajmuje się biuro architektoniczne? To pytanie zadaje sobie wielu inwestorów szukając pomocy w zakresie wykonania projektu domu. Dodatkowo często pada pytanie; Kto pracuje w biurze architektonicznym? W biurze architektonicznym zatrudnienie znajdują; inżynierowie budownictwa, architekci oraz specjaliści z zakresu instalacji. Artykuł odpowie Wam na te pytania wskazując również różnice pomiędzy praca architekta a inżyniera budownictwa.

Projekty domów, hal, magazynów i wiele innych

Klientami biura architektonicznego są osoby poszukujące wsparcia w procesie budownictwa i projektowania. Jedni marzą o projekcie domu inni zaś potrzebują projektów do celów firmowych. Architekt pomaga w realizacji marzeń. Dlatego też, jeżeli chcesz wybudować dom, ale nie wiesz jak ma on wyglądać – architekt pomoże znaleźć Ci wymarzony styl domu. Klienci firmowi mogą liczyć na doświadczenie architekta w zakresie projektowania funkcjonalnych przestrzeni produkcyjnych i magazynowych. Projekt domu czy też zakładu produkcyjnego musi być zgodny nie tylko z oczekiwaniami inwestora, ale także aktualnymi przepisami i normami budowlanymi. Dodatkowo architekt odpowiada za bezpieczeństwo konstrukcji.

Przed biurem architektonicznym stoi wiele wymagań, dlatego też w profesjonalnej pracowni projektowej pracują specjaliści o różnych kompetencjach – miedzy innymi architekci i inżynierowie budownictwa. Chcąc zbudować halę magazynową, zakład produkcyjny, obiekt handlowy, budynek socjalny lub biurowy również będziesz potrzebował pomocy biura architektonicznego.

Inżynier budownictwa zadba o projekt konstrukcji i jego zgodność z normami i przepisami. Architekt zaś przygotuje jego wizualną część. Dobierze on materiały do wykończenia wnętrz, elewacji oraz kolorystykę.

Nasze biuro architektoniczne zajmuje się:

  • architekturą przemysłową,
  • doradza przy planowaniu inwestycji,
  • nadzorem budowlanym,
  • nadzorem inwestorskim,
  • pomaga w uzyskaniu pozwolenia na budowę,
  • projektowaniem konstrukcji stalowych,
  • przygotowaniem dokumentacji projektowej.

Architekt w biurze architektonicznym

Jak już wspominaliśmy w naszym poprzednim artykule, architekt to artysta z dużą wyobraźnią przestrzenną. Niezbędne są zdolności plastyczne i opanowany do perfekcji rysunek techniczny. Mimo iż obecnie architekci pracują przy użyciu zaawansowanych programów komputerowych to muszą wiedzieć, w jaki sposób stworzyć projekt. Architekt jest autorem koncepcji, która jest niczym innym jak pomysłem na to, w jaki sposób ma finalnie wyglądać projekt domu. Musi przy tym uwzględnić przepisy i normy budowlane oraz obowiązki wynikające z przepisów przeciwpożarowych i BHP.

Inżynier budownictwa w biurze architektonicznym

Biuro architektoniczne zatrudnia również inżyniera budownictwa. Inżynier budownictwa odpowiada za przygotowanie projektu konstrukcji budynku. Dlatego też wspólna praca inżyniera budownictwa i architekta jest niezbędna – odpowiadają oni za zupełnie inną część projektową. Inżynier budownictwa ponosi wysoką odpowiedzialność za swoje działania, ponieważ to właśnie do niego należy zaprojektowanie bezpiecznej konstrukcji domów jednorodzinnych, budynków wielorodzinnych, hal stalowych, biur, urzędów. Inżynier budownictwa nie tylko musi spełnić surowe wymagania i restrykcje w zakresie budownictwa, ale także połączyć je z wymaganiami i oczekiwaniami inwestora.

Skontaktuj się z naszym biurem architektonicznym, które przeprowadzi Cię przez proces projektowy od A do Z.