Czym zajmuje się architekt?

Czym zajmuje się architekt?

Budowa domu to dla wielu z nas wyczekiwany moment, który jednocześnie stanowi ogromne wyzwanie. Na tym etapie zwykle stajemy pierwszy raz oko w oko z architektem. To właśnie architekt jest odpowiedzialny za przeobrażenie naszych marzeń w rzeczywistość. Jednak czym tak naprawdę zajmuje się architekt? Jakie są działy architektury i kiedy powinniśmy się udać do biura architektonicznego?

Czym zajmuje się architekt?

Na to pytanie wielu inwestorów szuka jednoznacznej odpowiedzi. Architekt jest twórcą projektu domu oraz odpowiada za to jak będzie on wyglądał i z jakich materiałów powstanie. Powszechnie zawód architekta uznaje się za pogranicze nauk artystycznych i technicznych. Połączenie obu tych dziedzin pozwala architektom na tworzenie nowych i kreatywnych projektów domów. Podstawowymi wymaganiami, przed jakimi codziennie staje architekt są umiejętności projektowe, znajomość nauk ścisłych oraz niecodzienny zmysł estetyczny.

Architekt w dużym stopniu jest także psychologiem, ponieważ musi dobrze zrozumieć i poznać potrzeby inwestorów, aby spełnić ich marzenia dotyczące projektu domu. Na pierwszym spotkaniu architekt zadaje pytania, ale także słucha oczekiwań. Dodatkowo poruszane są kwestie kosztów i funkcjonalności oraz rozkładu pomieszczeń. Na pierwsze spotkanie z architektem warto wyposażyć się w inspiracje. Oczywiście nie muszą one w pełni odzwierciedlać tego, na czym nam zależy, jednak przybliżą preferowany styl i powierzchnię domu. Dopiero po przeprowadzeniu szczegółowej rozmowy – architekt przystępuje do projektowania.

Jak powstają projekty domów?

Projekty domów powstają na kilka sposobów. Pierwszym z nich jest wykonanie szkicu poglądowego, który następnie zostaje przeniesiony do specjalistycznych programów takich jak np. AutoCad. Następnie wykonywane są wizualizacje, które przybliżają inwestorom finalny wygląd ich domostw.

Jak architekt otrzymuje uprawnienia?

Aby zostać architektem, należy ukończyć studia na kierunku architektura i urbanistyka. Uzyskanie stopnia magistra nie jest jednak ostatnim krokiem do wykonywania zawodu. Architekt musi odbyć 2-letnią praktykę zawodową, a następnie przystąpić do egzaminu przed Okręgową Izbę Architektów. Egzamin ten składa się z części ustnej i pisemnej. Po jego zdaniu kolejnym etapem jest zapisanie się do odpowiedniej izby architektów, gdzie opłaca się comiesięczną składkę.

Jakie cechy musi mieć dobry architekt?

Architekt powinien wyróżniać się kilkoma cechami, które sprawiają, że będzie się on sprawdzał w swoim zawodzie. Dzięki nim uzyskanie niezbędnych uprawnień oraz bieżące zdobywanie wiedzy na energicznym rynku budownictwa będzie przychodzić mu znacznie łatwiej. Architekt powinien wyróżniać się niesamowitym poczuciem estetyki. Ciężko przecież wyobrazić sobie architekta, który nie będzie posiadał określone stylu i smaku designu. Ponadto talent plastyczny i kreatywność to podstawowe cechy, jakimi powinien wyróżniać się architekt. Znajomość branży w tym materiałów budowlanych oraz konstrukcji jest równie ważna.

Architekci słyną ze skrupulatności, dokładności i precyzji. Dodatkowo ze względu na pracę z ludźmi architekt powinien posiadać łatwość w nawiązywaniu kontaktów, otwartość i komunikatywność.

Szukasz sprawdzonego architekta – skontaktuj się z nami.