Architekt – architektowi nierówny

Architekt – architektowi nierówny

Architekt – architektowi nierówny. Zawód architekta jest postrzegany, jako prestiżowy – jednak mało, kto odróżnia zakres pracy poszczególnych specjalistów. Kim jest urbanista? Czym zajmuje się architekt krajobrazu? Jakie zadania wykonuje ruralista. Poznanie podstawowych różnic pomiędzy nimi – pozwoli Ci oszczędzić czas i trafić bezpośrednio do specjalisty, który będzie w stanie Ci pomóc. Dlaczego zawód architekta jest interdyscyplinarny?

Architekt – praca marzeń dla każdego?

Wiele osób marzy o tym, aby w przyszłości zostać architektem – jednak nie każdy może spełnić to marzenie. Architekt przede wszystkim musi wyróżniać się ogromną wyobraźnią i wiedzą, zaś doświadczenie szlifować każdego dnia. Architektura to zawód twórczy, czasami nawet artystyczny, który wymaga fachowej i specjalistycznej wiedzy z przedmiotów ścisłych. Architekt jest uznawany za autora – tj. twórcę powstałych konstrukcji.

Efekty pracy architekta

Tworzenie koncepcji architektonicznej rozpoczyna się od rozmowy z klientem, który przybliża architektowi swoje oczekiwania i preferencje. Na tym etapie architekt otrzymuje wytyczne w zakresie kosztów, funkcjonalności poszczególnych elementów projektowych. Dodatkowo inwestorzy na tym spotkaniu powinni przekazać inspiracje dotyczące wyglądu całego założenia. Na tej podstawie zostaje przygotowana wstępna koncepcja, która ukazuje wygląd i funkcjonalność poszczególnych założeń. Zostają one wykonane w specjalistycznych i zaawansowanych programach projektowych takich jak; AutoCad, ArchiCad, Lumion. Po otrzymaniu akceptacji – architekt przystępuje do przygotowania projektu budowlanego / technicznego. Ponadto możemy poprosić architekta, aby reprezentował nasze interesy przed wykonawcami.

Architekt architektowi nierówny

Przyjęło się, iż każdy twórca koncepcji i konstrukcji nazywany jest architektem, jednak prezentują oni zróżnicowane kompetencje i specjalizacje. Pierwszym z nich jest architekt wnętrz. Jego głównym zadaniem jest funkcjonalne zaprojektowanie przestrzeni domu lub mieszkania. Bierze on pod uwagę choroby inwestorów, styl życia oraz sposób spędzania czasu w domu. Architekt wnętrz zaproponuje zupełnie inne projekty osobom pracującym w domu w młodym wieku, a zupełne inny osobom dojrzałym.

Kolejnym specjalistom jest architekt krajobrazu, który zajmuje się koncepcją zagospodarowania otoczenia wokół domu, przestrzeni miejskich oraz ogrodów specjalistycznych. Projekty powinny być dostosowane do rodzaju gleby, ukształtowania terenu a także panującego w danym obszarze klimatu. Architekt krajobrazu powinien posiadać bogatą wiedzę dotyczącą roślin, ich upodobań i tego czy nadają się do posadzenia w danym miejscu.

Ruralista i Urbanista

Często oba zawody uznawane są za tożsame. Jednak nic bardziej mylnego. Ruralista odpowiada za planowanie przestrzenne wsi i terenów wiejskich. Dodatkowo możemy mu zlecić wykonanie projektu ośrodków wypoczynkowych oraz terenów podmiejskich. Do głównych obowiązków urbanisty należy panowanie miast i poprawa funkcjonalności przestrzeni miejskich.